
Uczniowie klasy 2 uczestniczyli w zajęciach w „Pracowni pod chmurką”. Na początku dzieci oglądały szałwię i lawendę rosnące przed szkołą. Uczniowie wąchali kwiaty oraz rozcierali w palcach listki, aby poznać ich zapach. Zauważyli również, że kwiaty kwitnącej szałwii mogą mieć różne kolory – białe, fioletowe lub różowe.
Następnie udaliśmy się do pracowni pod chmurką znajdującej się na tyłach szkoły. Podczas rozmowy dzieci poznały właściwości i zastosowanie tych roślin. Dowiedziały się, że szałwia ma działanie przeciwzapalne i jest wykorzystywana przy stanach zapalnych jamy ustnej. Lawenda odstrasza komary, mszyce i kleszcze. Poznaliśmy także jej zastosowanie w kuchni – do przygotowywania sosów oraz przyprawiania mięs. Dzieci dowiedziały się również, że suszona lawenda wieszana w szafach pomaga odstraszać mole.
Rozmawialiśmy także o roślinach doniczkowych, takich jak zielistka, fikus czy skrzydłokwiat, które pomagają oczyszczać powietrze z dymu tytoniowego.
Uczniowie pracowali z kartami pracy. Najpierw odpowiadali na pytanie: „Po co ludzie sadzą kwiaty?”, wybierając prawidłowe odpowiedzi. Następnie poznali mieczyka i etapy jego wzrostu. Zadaniem dzieci było ponumerowanie kolejnych etapów rozwoju rośliny.
W dalszej części zajęć każdy uczeń przygotował swoją doniczkę do sadzenia mieczyka. Dzieci podpisały doniczki, założyły jednorazowe rękawiczki i otrzymały bulwy mieczyka. Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo sadzić roślinę – należało wsypać ziemię do doniczki, umieścić bulwę i przykryć ją ziemią. Na zakończenie każde dziecko podlało swoją roślinę.
Zajęcia były bardzo ciekawe i sprawiły uczniom wiele radości. Dzieci chętnie uczestniczyły w obserwacjach, rozmowach oraz pracach ogrodniczych.





47-225 Kędzierzyn-Koźle
Szkolna 3