Cytat miesiąca: „Wypoczynek to nie jest bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił” Dale Carnegie

„Bieg po zdrowie”- cykl zajęć w kl. 4a

Pod koniec marca uczniowie klasy 4a rozpoczęli cykl sześciu zajęć w ramach Programu Antynikotynowej Edukacji Zdrowotnej dla uczniów klas szkół podstawowych pt. „Bieg po zdrowie”. Program został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

Głównym celem programu było zapobieganie paleniu papierosów wśród uczestników zajęć, zarówno obecnie, jaki i w przyszłości, w ich dalszym życiu, a także ukazanie atrakcyjności życia wolnego od uzależnienia od tytoniu.

W czasie zajęć z wychowawcą uczniowie mieli okazję pracować różnymi metodami aktywizującymi. Pracowali indywidualnie oraz w grupach. Jednym z zadań do wykonania było przeprowadzenie wywiadu z osobą niepalącą, wykonanie plakatów pt. „Skutki palenia papierosów” oraz wykonanie komiksu zawierającego porady dotyczące umiejętności odmawiania palenia czynnego oraz biernego. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję obliczyć koszty jakie ponoszą, w ciągu roku, osoby palące w związku z zakupem wyrobów tytoniowych, a także co innego można za tę kwotę kupić. Poznali pomocne słowa w asertywnej obronie swoich praw. Na ostatnich zajęciach uczniowie układali rymowanki na temat promocji zdrowego stylu życia oraz negatywnych skutków palenia papierosów.

Po analizie ankiety ewaluacyjnej można stwierdzić, że większość uczniów dowiedziała się nowych rzeczy na temat skutków palenia papierosów, niektóre z tych informacji ich zaskoczyły. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że takie zajęcia są potrzebne, bo promują zdrowy styl życia, a ukazują w dobitny sposób negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych.

Więcej na temat programu można dowiedzieć się ze strony Bieg po zdrowie - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Końskich - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zapraszamy do obejrzenia filmów edukacyjnych dla rodziców i nauczycieli z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii oraz autorów programu  Biegniemy po zdrowie - YouTube

Data dodania: 2024-05-24 13:21:05
Data edycji: 2024-05-31 10:55:04