''Wściekły azot'' - pokaz eksperymentów chemicznych - Chemia na wesoło

W środę 8 lutego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie eksperymentów chemicznych pt. „Wściekły azot”. Na pokaz Pani Dyrektor zaprosiła również zaprzyjaźnione dzieciaczki z Przedszkola nr 10. Pokaz prowadził pan Mateusz Stocki – absolwent Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, mówiący o sobie, że jest popularyzatorem nauk przyrodniczych, który chce wyjaśnić uczniom, że nauka może być fajna i fascynująca. Oprócz głównego bohatera - mroźnego, ciekłego azotu pojawiły się substancje, z którymi obcujemy na co dzień, które zaskoczyły swoimi właściwościami. I tak zapaliła się piana wypełniona metanem, bąbelki powietrza zmieniały kolor barwnika - błękitu metylenowego, a styropianowe pałeczki rozpuszczały się w acetonie ukazując, co tak na prawdę chroni dom przed ucieczką ciepła. Obserwujący dowiedzieli się co to jest ciekły azot i jakie ma właściwości. Zobaczyli, co się dzieje z bananami, różami, balonami i piłeczkami po włożeniu do ciekłego azotu. Przekonali się też, co się dzieje, kiedy gorącą wodę wleje się do ciekłego azotu. Kilkoro śmiałków m. in. Julia, Igor, Zuzanna, Milena, Bartek i Pani Ewa uczestniczyło w przeprowadzeniu eksperymentów. W ostatnim doświadczeniu pod sufit sali gimnastycznej wzbiła się prawdziwa chmura i było to najlepsze podsumowanie wyjątkowego spotkania z nauką.
Pokazy były pasjonujące i pełne efektów specjalnych, a spotkanie z panem Mateuszem Stockim było zwróceniem uwagi uczniom, jak wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym.
Ten dzień wszystkim na długo zostanie w pamięci. Uczniowie wyszli zafascynowani, a przedszkolaki były rozemocjonowane i jeszcze długo komentowały pokaz. Trudno wyrazić słowami to co się działo, dlatego zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Serdecznie dziękujemy naszej Pani Dyrektor za zorganizowanie spotkania z Panem Mateuszem oraz za osłodzenie tego dnia pysznymi ptysiami
Data dodania: 2023-02-08 22:00:23
Data edycji: 2023-03-24 19:10:50