Warsztaty chemiczne – Magia Światła Łukasiewicza

W piatek 19 kwietnia w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne dla uczniów klas 1-3  w ramach II edycji projektu  „Magia Światła Łukasiewicza”. Miesiąc temu pani Agnieszka Wojtyła-Melson uważnie śledziła stronę Facebook Magii Światła, aby zapisać szkołę do projektu. W tej edycji kwalifikowało się tylko 8 najszybciej zgłoszonych szkół z województwa opolskiego i śląskiego. Mieliśmy to szczęście, że nasza szkoła była wśród pierwszej czwórki i uczniowie mogli skorzystać z darmowych warsztatów już w tym semestrze.

Pokazy doświadczeń odbyły się w dwóch grupach w naszej nowej pracowni przyrodniczej. Pracownię wyposażyliśmy w nowe ławki, stoliki, biurko, stół laboratoryjny oraz sprzęt i odczynniki chemiczne w ramach innego projektu „Qźnia wiedzy przyrodniczej”, z którego pozyskaliśmy 30 000zł. O tym  opowiemy trochę później, jak już wszystko będzie ukończone w 100%.

Warsztaty prowadziła grupa badawcza z Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”. Mogliśmy zobaczyć szereg ciekawych doświadczeń chemicznych tj. lampa lawa, pożerający kubek, wulkan z sody i octu oraz magiczne bańki z suchego lodu. Dowiedzieliśmy się również kim była Maria Curie-Skłodowska oraz Ignacy Łukasiewicz a także jaki wpływ miały ich odkrycia na nasze dzisiejsze życie. Uczniowie byli zachwyceni i w tym dniu na pewno nikt się nie nudził. Była to bardzo ciekawa lekcja chemii dla naszych najmłodszych uczniów. Dziękujemy organizatorom i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Data dodania: 2024-04-19 14:28:50
Data edycji: 2024-04-26 19:46:58