Cytat miesiąca: „Wypoczynek to nie jest bezczynność. Wypoczynek to praca nad regeneracją sił” Dale Carnegie
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły to w życiu każdej placówki wyjątkowy dzień, nazywany Świętem Szkoły. To niezmiennie okazja do kultywowania tradycji i wartości, jakimi kieruje się cała społeczność szkolna. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10 w Kędzierzynie - Koźlu ma wyjątkowego patrona - jest nim Wojsko Polskie. Corocznie, w okolicy rocznicy bitwy o Monte Cassino (18 maja), obchodzimy szkolne święto. W tym roku przypada 80 rocznica tej pamiętnej bitwy, a uczniowie naszej szkoły postanowili, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, uczcić 17 maja 2024 roku to ważne wydarzenie. Na dzisiejszej uroczystości gościliśmy: Panią Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle Sabinę Nowosielską, Panią Kierownik Wydziału Oświaty i Wychowania Joannę Hencel, Panią Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Sławięcicach Beatę Lipok wraz z uczniami klas mundurowych, Proboszcza parafii osiedla Blachownia księdza Jerzego Pawlika, Prezesa Stowarzyszenia "Blechhammer'44" Pana Waldemara Ociepskiego, który w krótkim wykładzie przedstawił historię bitwy o klasztor na Monte Cassino. W gronie gości znaleźli się także przedstawiciele Wojska Polskiego: z 10 Brygady Logistycznej: podporucznik Piotr Bernacki, młodszy chorąży Bogusław Piwowar, starszy szeregowy specjalista Arkadiusz Małecki oraz z Centrum Rekrutacji w Kędzierzynie – Koźlu: pułkownik Robert Król.

Podczas uroczystego apelu uczniowie opowiedzieli o Wojsku, jego historii, znaczeniu dla wszystkich Polaków, dla bezpieczeństwa naszego kraju. We wzruszających wierszach, o jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej, o wzgórze w słonecznej Italii, ukryła się historia bohaterów, ludzi niezłomnych, szalenie odważnych, oddających życie za wolność. W pięknych pieśniach żołnierskich słyszeliśmy o poświęceniu, trudnym losie żołnierza, tułaczce wojennej. W podniosłym nastroju czwartoklasiści w swoim tańcu zaakcentowali przywiązanie do naszych barw narodowych- bieli i czerwieni. A ponieważ obchodzimy nasze święto wespół z rocznicą bitwy o Monte Cassino, nie mogło zabraknąć jednej z najpiękniejszych pieśni- „Czerwonych Maków na Monte Cassino”, które zaśpiewaliśmy razem z gośćmi i szkolnym chórem.

Po apelu uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 zaprezentowali naszej młodzieży ekwipunek żołnierza, broń ćwiczebną, hełmy. Dzieci mogły postrzelać, przymierzyć kamizelki ochronne i hełmy, rzucić granatem. A po ćwiczeniach bojowych, wszyscy mogliśmy zjeść pyszną żołnierską grochówkę, o co zadbał sponsor - firma Mostostal, która wspiera nasz projekt „Chemia w kuchni”.

To był niezwykły dzień dla całej społeczności szkoły. Podczas apelu czuliśmy dumę i radość, że możemy wspólnie tak pięknie przeżywać nasze święto.

Data dodania: 2024-05-17 20:10:01
Data edycji: 2024-05-21 14:43:26
Ilość wyświetleń: 411

1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku na KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: PSP nr 10 Kędzierzyn- Koźle 1420.
Więcej informacji

Kalendarz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły
Uczenie się jest skarbem, który podąży za swoim właścicielem wszędzie.
Simone Weil
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej