Niezwykła lekcja historii w Muzeum Blechhammer 1944 w Blachowni

Przez dwa ostatnie poniedziałki uczniowie klas 4-6 mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych lekcjach historii. Niewielu z nich wiedzialo, że w Blachowni znajduje muzeum założone przez członków Stowarzyszenia Blechhammer 1944 w ODK Lech. Stowarzyszenie pielęgnuje historię Kędzierzyna, Blachowni, Zdzieszowic z okresu II wojny światowej, związanej z bombardowaniem zakładów chemicznych produkujących paliwo syntetyczne dla armii niemieckiej. W czasie II wojny światowej te tereny przynależały do Niemiec,a bombardowaly je samoloty amerykańskie. My mogliśmy obejrzeć fotografie żołnierzy, którzy uczestniczyli w nalotach, mundur galowy jednego z dowódców ataku bombowego, mnóstwo elementów rozbitych samolotów, mapy wojskowe. Dowiedzieliśmy się, że w okolicznych lasach znajdowały się obozy pracy i podobóz obozu w Auschwitz. Zwiedziliśmy także schron przeciwlotniczy, który miał chronić ludność cywilną przed nalotami. To niezwykłe miejsce i cieszymy się, że mogliśmy je obejrzeć. Teraz historia naszej Małej Ojczyzny jest dla nas bardziej zrozumiała.

Dziękujemy Panu Waldemarowi Ociepskiemu za oprowadzenie nas po muzeum i za niezwykłe ciekawostki.

Data dodania: 2022-10-24 18:54:09
Data edycji: 2022-10-26 19:36:18