Lekcja historii w Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944

W ramach lekcji uczniowie klasy ósmej udali się do Strefy Historii i Inspiracji wokół Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo Blechhammer 1944. Budynek muzeum nie jest przypadkowy - to odrestaurowany schron przeciwlotniczy - miejsce pamięci o ofiarach i zdarzeniach II wojny światowej. Przewodnik po muzeum -  p. Waldemar Ociepski opowiedział o wielu ciekawych faktach dotyczących wojny. Pokazał pozostałości po niej, np. części samolotów, prawdziwy mundur żołnierza oraz nagrodę „Purpurowe serce”. Jest to odznaczenie  przyznawane w imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych tym, którzy zostali ranni albo zabici w czasie służby wojskowej w Armii Stanów Zjednoczonych lub walcząc u jej boku. Przewodnik wskazał nam  na mapie, gdzie uderzyły bomby oraz powiedział, jak ludność cywilna radziła sobie podczas nalotów. Mieliśmy okazję zobaczyć  wnętrze schronu i sposób jego działania podczas wojny. Była to bardzo cenna lekcja historii naszego osiedla.

Natalia Danysz, Natalia Glińska, Dawid Jeziorski

Data dodania: 2022-11-07 21:56:13