Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach była celem naszej wycieczki, która odbyła się w sobotę 3 października 2020r. W wycieczce tej wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczą w projekcie „Podniesienie jakości pracy szkoły i zakresu usług edukacyjnych placówek szkolnych w Kędzierzynie- Koźlu”.
Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w kinie gdzie mogliśmy obejrzeć krótki film na temat historii kopalni. Następnie przeszliśmy do nadszybia kopalni, gdzie znajduje się centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Tam zapoznaliśmy się z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Mieliśmy okazję obejrzeć specjalną instalację obrazującą działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą do miasta sprowadzono pod koniec XVIII. Wędrując razem z przewodnikiem obejrzeliśmy dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.
Po wizycie w Muzeum Górnictwa zjechaliśmy szybem Anioła na głębokość 40,5 m. Tam rozpoczęła się niezwykła podróż przez podziemia wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W czasie wędrówki obejrzeliśmy wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe, potężne komory. Przemierzaliśmy labirynty korytarzy, z których najniższy fragment miał wysokość ok. 140cm. Surowe warunki panujące w podziemiach kopalni czyli niska temperatura i duża wilgotność powietrza, pozwoliły poczuć klimat dawnej górniczej pracy.
Jedną z największych atrakcji trasy był przepływ łodziami, które kursują między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.
Warto jeszcze wspomnieć, że na terenie kopalni znajduje się skansen maszyn parowych, który także odwiedziliśmy.
Do domu wróciliśmy troszkę zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń.
47-225 Kędzierzyn-Koźle
Szkolna 3