π = 3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971…
Święto Liczby Pi to wydarzenie, którego data dyktowana jest przez trzy pierwsze cyfry liczby π: 3,14… Przypomnijmy, że jest to amerykański zapis daty 14 marca. Głównym celem świętowania jest promocja nauk matematyczno- przyrodniczych, ścisłych i technicznych. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Obecnie w obchody włączają się miłośnicy matematyki z różnych zakątków świata.
W naszej szkole co roku obchodzimy to święto na matematyce, informatyce czy zajęciach kreatywnych. Uczniowie w trakcie zajęć poznają podstawowe wiadomości o Ludolfinie i wykonują różne kreatywne zadania związane z liczbą π. W tym roku uczniowie zaprojektowali swoje własne Miasto Liczby Pi, wykonali kolorowanki wg instrukcji, grali w "Węże pi – własności liczb" , stworzyli kolorową liczbę Pi na komputerze oraz wykonali gazetkę ścienną.
Co to jest liczba Pi?
Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Albo też jako pole koła o promieniu 1. Jej rozwinięcie dziesiętne nigdy nie będzie miało końca.
Liczba Pi upamiętniona była w poematach, piosenkach, książkach i w filmie. O liczbie pisała Wisława Szymborska. Na całym świecie powstają tzw. pi-ematy. To wiersze, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi po przecinku.
Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. A to znaczy, że nie da się jej przedstawić jako wyniku dzielenia dwóch liczb całkowitych.
Dzień Liczby Pi w naszej szkole to kolejny bardzo kreatywny dzień!
47-225 Kędzierzyn-Koźle
Szkolna 3